Legalne zatrudnianie Ukraińców

Od bardzo dawna wiadomo, że sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest najlepsza. Wynika ona w dużej mierze z tego, że Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają z naszego kraju pracując dla firm zagranicznych. Szczególnie wyjazdy do Niemiec, Belgii czy Holandii cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak zaznaczyć, że przez tak zmasowaną emigrację brakuje w polskich firmach rąk do pracy. 

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce 

zatrudnienie pracownika z ukrainyPolskie firmy mające problem ze znalezieniem i zatrudnieniem obywatela Polski muszą niejednokrotnie decydować się na zatrudnienie obcokrajowca. Można zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacznie wzrosła w Polsce liczba obcokrajowców, którzy przyjechali do nas w celu podjęcia pracy. Szczególnie dużo widuje się obywateli Ukrainy, Białorusi czy Litwy. Zatrudnienie pracownika z Ukrainy wbrew pozorom nie jest już takie trudne. Kilkanaście lat temu były z tym znacznie większe problemy. Jednak sytuacja gospodarcza kraju wymusiła na ustawodawcach zmianę prawa w taki sposób by można było Ukraińców zatrudniać o wiele szybciej i na dłuższy okres czasu. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat z Ukrainy wyjechała prawie jedna trzecia mężczyzn zdolnych do pracy. Znaczna część tych osób pracuje właśnie w polskich firmach. Szczególnie często zatrudnia się w Polsce Ukraińców, którzy znają się na pracy na budowach lub też na stolarce. 

Ogólnie rzecz biorąc zatrudnianie Ukraińców w polskich firmach nie jest procedurą skomplikowaną. Mnóstwo informacji na ten temat można uzyskać w Urzędach Pracy gdzie często prowadzone są specjalne szkolenia mające na celu uświadomienie pracodawców, że zatrudnienie Ukraińca nie musi być trudne. Natomiast z całą pewnością można powiedzieć, że obecnie wielu Ukraińców stanowi trzon polskich firm.