Uroki wykonywania odbitek fotograficznych

W dobie fotografii cyfrowej nie mamy konieczności wywoływania zrobionych zdjęć. Ma to wiele plusów – nie musimy kupować kliszy i możemy skasować zdjęcia, które nam się nie udały. Jednak druga stroną medalu jest to, że posiadamy coraz mniej zdjęć w formie papierowej. 

Dlaczego warto posiadać odbitki fotograficzne?

Odbitka fotograficznaRobiąc zdjęcia aparatem cyfrowym posiadamy ich coraz więcej. Nie liczymy się z każdym wykonanym zdjęciem – możemy je przecież skasować. W ten sposób gromadzimy tysiące zdjęć – niekoniecznie udanych. Dodajemy kolejny folder w komputerze, zaraz po wakacjach czy ważnym wydarzeniu oglądamy zdjęcia i dzielimy się nimi z rodziną i znajomymi. Jednak z czasem o nich zapominamy i jest to kolejny z wielu katalogów zajmujących nam pamięć na dysku. Gdy nie zrobimy kopii zapasowej, w przypadku zepsucia lub kradzieży komputera, nasze wspomnienia giną na zawsze. Warto zatem wybrać nawet niewielką część tych najlepszych zdjęć i je wywołać. Odbitka fotograficzna to coś trwalszego niż zapis cyfrowy. Zdjęcie możemy włożyć w ramkę bądź do albumu. Oczywiście też może się zdarzyć, że zdjęcie się nam zniszczy lub zgubi, jednak fotografia na papierze posiada swój wyjątkowy charakter. Wywołane zdjęcia są obecne w naszym domu. Utrwalone, ważne dla nas chwile powiesiliśmy na ścianie i patrzymy na nie na co dzień lub szukając czegoś, natrafiamy w szafce na album ze zdjęciami. Odbitki fotograficzne to także wspaniały prezent dla bliskich, zwłaszcza w postaci albumu lub pięknie oprawionego obrazu.

Warto wywoływać zdjęcia, zwłaszcza te, które są dla nas ważne. Wspomnienia z wakacji, ślub czy narodziny dziecka to momenty, które warto uwiecznić. Dobrze jest dbać o to także dla przyszłych pokoleń, gdy cyfrowe zapisy poginą, a także po to, żeby pamięć o fotografii na papierze była żywa.